Sosyal Medyada Paylaş!

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Atrix Root, Bootlader Unlock, ROM ve CWM Yükleme Rehberi
Yazar Mesaj
01-19-2013 18:20
Rep Puanı: 38
Given 3 thank(s) in 3 post(s)
Atrix Root, Bootlader Unlock, ROM ve CWM Yükleme Rehberi
Bu konuda Atrix nasıl ROOT, Bootloader Unlock, ROm Yükleme ve CWM Yükleme konularını adım adım anlatmaya çalışacağım.

Galaxy Gio'dan sonra çoğunuza işlemler biraz garip, karışık ve can sıkıcı gelebilir, Şayet bana da öyle gelmişti ama anlatılanları adım adım yapınca çokta karışık olmadığını göreceksiniz.

NOT: Bu işlemleri Türkiye'de satılan Atrix için yapın. AT&T olan cihazlara uygulamayın.

Gerekli Dosyalar:

1. MotorolaDeviceManager_2.3.4 [Cihazın Motorola Tarafından Hazırlanan Driveri]

2. petesmotorolaroottools_v1.06 [Atrix'i Root Etmek İçin Kullanacağımız Program]

3. intl-fix-try1.sbf cihazın bootlader kilitini açmak için RDS ile Flashlayacağımız küçük bir dosya.

4. RSDLite6.1.4 [Cihazımıza Orjinal ROM Yüklemek ve Bootlader Kilitini Kaldırmak İçin Kuracağımız Küçük Bir Dosyayı Flashlamak İçin Kullanacağımız. İnternette Okuduğum Kadarıyla Motorolanın Çıkardığı Bir Yazılım.]

5. fastboot cihazın bootlader kilitini kaldırmak için kullanacağımız komutları aktif edecek dosya.

Not: Bütün dosyalar tek link halinde hazırlanmıştır.

İNDİR: http://www48.zippyshare.com/v/46760133/file.html

1. ADIM: İlk olarak yapmanız gereken. Dosyanın içinden çıkan MotorolaDeviceManager_2.3.4 programı bilgisayarınız kurun.

2. ADIM: petesmotorolaroottools_v1.06 dosyasını açın ve içinde ki petesmotorolaroottools_v1.06 uygulamasına tıklayın ve daha sonra telefonunuzda Ayarlar / Uygulamalar / Geliştirme girip USB hata ayıklaması) açın. Cihazı USB kablosu ile bilgisayarınıza bağlayın. petesmotorolaroottools_v1.06 klasörünün içinde support_files dosyasına dokunmayın ve silmeyin.

Resimde görüldüğü gibi Root My Phone tıklayın ve beklemeye başlayın. Cihazınız üç defa kapanıp açılacak ve işlem tamamlanacak. Biraz sabırlı olmanız gerekiyor. Biraz uzun sürebilir. Big Grin

[Resim: 31736317.png]

3. ADIM: Bu aşamada önce dosyanın içerisinden çıkardığınız. RSDLite6.1.4 programını bilgisayarınıza kurmanız gerekiyor.

4. ADIM: intl-fix-try1.sbf bu dosyayı RDS Lite ile flashlayacağız. Bunun için yapmanız gereken şey. Telefonu kapatın. Power + Ses Kısma tuşuna basın. Karşınızda Fastboot yazısı gelecek. Ses kısma tuşu ile ilerleyin ve RDS yazısını bulunda Ses Açma Tuşuna Basın ve Cihazınızı Bilgisayara Bağlayın.

Cihazın resimde ki gibi bağlı olması ve Connected yazması gerekiyor. RDS cihazını gördükten sonra resimde ki gibi filename kısmına intl-fix-try1.sbf dosyasını yerleştirin ve Starta basın. Bu sırada dosya yüklenmeye başlayacak. PASS yazısı gelene kadar bekleyin. Sıkın GİO'da yaptığınız gibi PASS yazısı gelmeden çekme işlemini yapmayın.

[Resim: 82424920.png]

ÖNEMLİ NOT: Atrix Cihazlar RDS ile Flashlanırken elektirik kesintisi vs olursa cihaz Hard Brick oluyormuş. Hard Brickinde çözümü yok diyorlar. Bu konuda bir araştırma yapmadım onun için kesin bir şey diyemiyeceğim. Bunun için dikkatli olun. Ben Laptop varsa onun ile atmanızı öneririm. Elektirik gitse bile şarj olduğu için işlemi bitibilirsiniz. Ben gözümü karartıp yaptım. Laptop bağlıydı ama ama pili takılı değildi. Big Grin

5. ADIM: Dosyasnın içinden çıkan fastboot klasörünü bilgisayarınızda C ana dizine yapıştırın. Cihazını kapatın Power + Ses Kısma tuşuna basın. Karşınızda Fastboot yazısı gelecek. Fastboot kısmında Ses Açma Tuşuna Basın ve Telefonu Bilgisayar Bağlayın.

Resimde gördüğünüz kotları sırası ile yazın.

[Resim: 88675841.png]

fastboot oem unlock komutunu yazdıktan sonra aşağıda ki gibi bir ekran gelecek.

[Resim: 35859448.jpg]

Ekranda UID numarası çıkacak. Printscreen yapın ve çıkan kodu bilgisayarınıza kaydedin ve saklayın.

Son olarak şu komutu yazıyoruz. fastboot oem unlock UIDNUMARANIZ

Bu aşamaya kadar ki işlemleri doğru yaptıysanız cihazınızın ekranı bu şekilde olması gerekiyor. Bu aşamadan sonra CWM yükleyip artık ROM yükleye bileceğiz.

[Resim: 94208226.jpg]

6. ADIM: Son aşamamız. ROM Manger ile CWM yükleyeceğiz ve daha sonrasında ROM yükleyeceksiniz.

ROM Manger İndir http://www.mediafire.com/?26e76fhkwd9j3d8

Bu ekrandan Flash ClockWorkMod Recovery Tıklıyoruz. Karşımıza Motorola Atrix 4G seçeneği geliyor onada tıklıyoruz.

[Resim: screenshot2013011919514.png]

Motorola Atrix 4G tıkladıktan sonra karşımıza bu ekran geliyor. Atrix için dokunmatik CWM olmadığı için Flash ClockWorkMod Touch kısmına hiç dokanmıyoruz. Direk Flash ClockWorkMod Recovery tıklayın ve CWM kurulmasını bekleyin. CWM kurulması için mobil ya da Wi-Fi aktif olması gerek.

[Resim: screenshot2013011919523.png]

ÖNEMLİ NOT: Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra eğer RAM Miktarınız 350'a düşerse aşağıda ki RAMFİX dosyasını CWM (Recovery) ile flashlayın.

http://www.mediafire.com/?g8nn5c3voprrbkq

Bütün işlemler bitmiş cihazınız rom kurmaya hazır bir hale gelmiştir. Hadi hayırlı uğurlu olsun. Smile

Rom: CM10.1 Unoffical| Android: 4.2.2 | Kernel: CM10.1 Kernel | Governer:Conservative | I/O: noop | Max-Min: 216 - 100 MHZ | Bencmark: | Launcher: TFS Shell |TFS Tema: Mui X5 | CM10 Tema: MotoBlur
Bütün mesajlarını bulBul
Alıntı yaparak cevaplaAlıntı

RE: Atrix Root, Bootlader Unlock, ROM ve CWM Yükleme Rehberi 01-19-2013 21:16
RE: Atrix Root, Bootlader Unlock, ROM ve CWM Yükleme Rehberi
hocam teşekkürler konu için, gio da root yapmadan kartataşı vardı, onun atrixde muadili nedir; şuana kadarki bilgilerime göre, yukarıda verdiğin motorola driverini kurup, direkt gio için kullandığımız kartataşı programını aynı şekilde çalıştırırsak olacağını düşünüyorum, siz ne dersiniz?

[Resim: Krb10V.png]
Bütün mesajlarını bulBul Alıntı yaparak cevaplaAlıntı

RE: Atrix Root, Bootlader Unlock, ROM ve CWM Yükleme Rehberi 01-19-2013 22:05
(01-19-2013 21:16)aliyes demiş ki:  hocam teşekkürler konu için, gio da root yapmadan kartataşı vardı, onun atrixde muadili nedir; şuana kadarki bilgilerime göre, yukarıda verdiğin motorola driverini kurup, direkt gio için kullandığımız kartataşı programını aynı şekilde çalıştırırsak olacağını düşünüyorum, siz ne dersiniz?

Kartatasına gerek varmı ki? Telefonun uygulama yükleme için ayrılan yer 2 GB. Zaten o kısımda uygulamanın hepsini oraya yüklemiyor. Aynı Gio'da yaptığımız gibi EXT alanı gibi kullanıyor anlayacağın. Uygulamanın çok küçük bir bölümünü telefon hafızasına diğer kısmı yine SD karta kuruyor.

Kartatasının hangi telefonlarda çalıştığına baktıktan sonra denemeni tavsiye ederim. Belki sadece Gio ve Ace için yazılmış olabilir. Zaten o kart atasında Gio için değil Ace içindi bildiğim kadarıyla.

Rom: CM10.1 Unoffical| Android: 4.2.2 | Kernel: CM10.1 Kernel | Governer:Conservative | I/O: noop | Max-Min: 216 - 100 MHZ | Bencmark: | Launcher: TFS Shell |TFS Tema: Mui X5 | CM10 Tema: MotoBlur

RE: Atrix Root, Bootlader Unlock, ROM ve CWM Yükleme Rehberi 01-19-2013 22:17
valla, teli kullanmaya yeni başladım, bende aynı düşüncelerle google playı açıp uygulamalarım kısmından yan sekmedeki önceden kurulmuş tüm uygulamaları görüntüledim ve yavaş yavaş seçerek yüklüyordum, henüz 10 tane bile yüklemeden, bildirim ekranında kırmızı üçgen ünlem işaretinde kaydedecek yeterli yer yok uyarısı aldım, bir anlam veremedim, üstüne basıp geçtim, şimdi yüklemelere devam ediyorum, şuan sorun yok, yinede hani yan cepte dursun misali kartatasi varsa diye sordumdu Big Grin

RE: Atrix Root, Bootlader Unlock, ROM ve CWM Yükleme Rehberi 01-19-2013 22:31
Link2SD falan uyması lazım Smile

RE: Atrix Root, Bootlader Unlock, ROM ve CWM Yükleme Rehberi 01-19-2013 22:39
bide kartataşı değilde aynı işi adb üzerinden yapıyorduk, demek istediğim odur, adb cihazdan bağımsız bir platform olduğu için sürücüsü yüklenmiş gördüğü her android cihazda aynı işlevi gerçekleştireceğini umut ediyorum, zaten dediğiniz gibi şuan için cihaz hafızası yeterli, bu hafızayı bir sonuna kadar zorlamaya karar verdim Smile , gio+gingerdx performansını(200+ uygulamada takılmadan kasmadan çalışma) matrix+2.3.4 de bir geçeyim, sonra biraz daha açılarak donanımı zorlayıp root rom işlerine girerim Big Grin

RE: Atrix Root, Bootlader Unlock, ROM ve CWM Yükleme Rehberi 01-19-2013 22:52
Ben hiç hafıza uyarısı almadım. Doğrusu öyle çokta uygulama yüklemedim belki onandır. Esasında cihazı alalı 15 gün oldu ama tam olarak kurcalamadım desem yeridir. Gio'nun canını okumuştum ilk aldığımda. Big Grin

Dediğin gibi ADB çalışma mantığı farklı. Büyük bir ihtimalle destekleyecekti ama öyle bir derdin varsa Link2SD daha iyi onun içinde ROOT olman gerek.

NOT: Arkadaşlar yukarda dediklerimi yaptıktan sonra ram miktarı 350 MB düşen olursa bana başvursunlar. RAM FİX dosyasını CWM yüklemek gerekiyor. Bugün başıma geldi. Big Grin

RE: Atrix Root, Bootlader Unlock, ROM ve CWM Yükleme Rehberi 01-20-2013 11:55
Gioya a2sd ile yüklediğimden çok daha fazlasını yükledim herhangi bir uyarı vermedi? Siz ne yüklediniz bu kadar Big Grin

RE: Atrix Root, Bootlader Unlock, ROM ve CWM Yükleme Rehberi 01-20-2013 12:31
yok fazla bişey yüklemedim, yani daha yüklemelerimin başındaydım, dediğim gibi gplay tüm uygulamalarımı açtım enson yüklenenler en üstte oluyor oradan başladım biraz seçici davranarak yüklemeye; 7-8 uygulama yükledim, sonra pudding camera(20-30MB) peşinden photo collage(7-8MB) yüklerken o hatayı aldım, belki aynı anda birkaç uygulama inmeye başlayınca gplay zorlanmıştır, uyarıyı kal'e almadan sonrasında yüklemelerime devam ettim, app2sd(sam lu) den şimdi baktım taşınabilir 51, sdkartta 7, tel hafızasında 65 adet uygulama olmuş, o uyarı bir daha çıkmadı, ve tel hafızası toplam:1.97GB müsait:1.26GB olarak gözüküyor. şimdilik sorun yok yani.

RE: Atrix Root, Bootlader Unlock, ROM ve CWM Yükleme Rehberi 01-20-2013 13:37
hocam aman yanlış bişey yaparsın çok tehlikeli Big Grin Gio'yla kaç kere yanlış yaptım , cihaz açılmayınca odin le atıyorum orjinal rom'u ,atrix in boot kilidini kaldırmak ölüm.Bide bi sorum olcaktı 1 kere kaldırın diyelim orjinal rom attın,sonra tekrar cm7 kurayım diyosun tekrar mı boot kilidini kaldırmak zorundasın ?

[Resim: fl424.jpg]